Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 13. 3. 2023

    Letošní zima byla šestá nejteplejší za 250 let. Do budoucna nebude lépe, předpovídá klimatolog

    „Musíme si zvykat, že zimy budou kratší a teplejší a v létě nás budou trápit vlny veder,“ tvrdí to klimatolog a koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka. Ta letošní podle měření, která se dělají už 250 let, byla za tu dobu šestá nejteplejší.
    Rozhovor pro irozhlas.cz k přečtení a poslechnutí ZDE.

  • 8. 3. 2023

    Výukový web Příběhy sucha

    V průběhu čtyřletého vědeckého výzkumu v sedmi lokalitách na jižní Moravě vznikla znalostní databáze přinášející data a informace o suchu a jeho projevech v krajině.

    Databáze je určena především dospělému publiku, odborníkům, ekologům a širší veřejnosti se zájmem o danou problematiku. Zde obsažená data a informace lze využít jako podklad pro EVVO a jako doplněk k pracovním listům.

    Aplikace má také příběhové pojetí, které je určeno především školákům, studentům a dětem. Spolu s pracovními listy může být využito pro environmentální vzdělávání dětí ve věku 10–15 let.

    Podrobněji přímo na webu.

  • 25. 12. 2022

    Nejen Vánoce na blátě. V Česku se mění celá zima, sněhu je o polovinu méně

    Čeští vědci upozorňují, že „Vánoce na sněhu“ jsou hlavně v nížinách už spíše rarita. Měnící se klima z nich v budoucnu udělá fenomén ještě vzácnější.

    Zimní období je kratší a teplejší, sníh se stává v některých oblastech stále větší vzácností. „Za posledních 60 let se nám zima oteplila o 2,2 stupně Celsia, ale měsíce prosinec a leden dokonce o 2,6 stupně,“ vysvětlil Pavel Zahradníček, klimatolog a meteorolog z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který mimo jiné sleduje teplotní proměny v uplynulých dekádách a zpracovává klimatické modely. „Naopak, což je hodně zajímavé, únor se nám sice otepluje, ale podstatně méně a není to stále statisticky významná změna. Chladná část roku se nám také zkracuje a samozřejmě ubývá i množství sněhové pokrývky.“
    Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

  • 22. 12. 2022

    Vleky versus klima. Sněhu bude i nadále ubývat a čekají nás kratší zimy

    Lyžování je v plném proudu, ale hned zkraje sezony se vyskytl zádrhel. Nebyl sníh. Zimní sporty tím naráží na mocného nepřítele – klimatickou změnu. Menší sněhová pokrývka je strašákem nejen pro české sjezdovky.
    „Zimní sezona se nám zkracuje, a to i na horách,“ vysvětluje Voxpotu Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. A samozřejmě je to problém v tuzemsku stejně jako na celém světě. „Změna charakteru zim je nejvýznamnější změnou v krajině, kterou můžeme pozorovat,“ dodává pro Voxpot jeho kolega Mirek Trnka, který je zároveň koordinátorem projektu Intersucho.
    Celý článek pro voxpot.cz k přečtení ZDE.

     

  • 10. 11. 2022

    Zhodnocení Evropského sucha a Přehled spouštěčů kůrovcové kalamity

    Vědecké týmy z evropských institucí publikovali článek Lessons from the 2018–2019 European droughts: a collective need for unifying drought risk management do vědeckého časopisu Natural Hazards and Earth System Sciencies. Celý článek, na kterém se podílel i prof. Miroslav Trnka, člen týmu Intersucho, je k přečtení ZDE.

    Kolektiv autorů pod prof. Brázdilem zveřejnil publikaci týkající se zhodnocení meteorologickým a klimatologických spouštěčů pro kůrovcovou kalamitu v České republice. Celý článek, na kterém se podílel i prof. Miroslav Trnka, člen týmu Intersucho, je k přečtení ZDE (Meteorological and climatological triggers of notable past and present bark beetle outbreaks in the Czech Republic).

  • 7. 11. 2022

    Zelené Česko. Výjimečný říjen poblouznil přírodu

    Přestože je začátek listopadu, příroda díky teplejšímu říjnu stále nepřešla do období vegetačního klidu. Skoro celý měsíc do Česka proudil teplejší vzduch od jihozápadu, na rozdíl od září, kdy se k nám dostával vzduch chladnější. 

    Co to znamená pro přírodu? Jaká je předpověď počasí na další dny?
    Na otázky Seznam Zpráv odpovídal člen týmu InterSucho Pavel Zahradníček.
    Celý článek k přečtení ZDE.

  • 21. 10. 2022

    Miroslav Trnka hostem ve Fokusu VM, ČT24

    Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka byl hostem Fokusu Václava Moravce na ČT24  zaměřéné na téma "Věda jako spása". 
    Jak lze v dnešní době zachránit klima?
    Celý rozhovor ke zhlédnutí na ct24.cz ZDE.

  • 16. 8. 2022

    Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

    Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
    Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE