6. říjen 2024

Shrnutí:
V uplynulém týdnu (29.9 – 5.10.2024) nás ovlivňovala hlavně tlaková níže. Nejvíc pršelo v úterý, ve středu a v pátek. Celkově napršelo v republice za celý týden mezi 10-30 mm. O něco více to bylo na horách. Maximální teploty se pohybovaly mezi 10-15 °C, v úterý se dostaly i k 18°C. Naopak v druhé polovině týdne klesaly k 8°C.
Teploty budou tento týden velmi proměnlivé. Zpočátku mohou vystoupat nad 20 °C, ale koncem týdne mohou být v noci teploty blízké bodu mrazu. Srážek sice nebude mnoho, ale bude to stačit na udržování vysoké půdní vlhkosti.
 

Aktuální intenzita sucha: V důsledku extrémních srážkových úhrnů v uplynulém období je půda pořád dostatečně nasycená a aktuálně tak i nadále není sucho na území České republiky vůbec pozorováno jak v povrchové vrstvě (0-40 cm), tak v hlubší vrstvě (40-100 cm) a ani v půdním profilu (0–100 cm).
Aktuálně není sucho na území České republiky i nadále vůbec pozorováno (půdní profil 0–100 cm).

Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY po extrémních srážkových úhrnech v uplynulém období i nadále zůstává v kladných hodnotách a deficit zásob vody není na území České republiky vůbec pozorován.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) oproti minulému týdnu zásoby vody na většině území ještě mírně stouply, zejména na Moravě a na západ od Prahy, kde se v uplynulém období vyskytovaly srážky častěji a na celém území tak i nadále zůstávají hodnoty půdní vláhy vysoké.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se stav zásob vody oproti minulému týdnu výrazně nezměnil- na celém území zůstávají hodnoty půdní vláhy vysoké.
V rámci půdního profilu 0-100 cm je cca 68 % území v odchylce 20-60 mm a 21 % území v odchylce 60-80 mm navíc od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně na jihu Moravy a také na západ od Prahy.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je u většiny vodních toků (zejména na jihu a středě Čech) pozorována i nadále nadnormální až výrazně nadnormální vodnost. Výjimkou je východní Morava, Karlovarsko a také části severu republiky (Děčínsko, Liberecko), kde se vodní toky nachází v stavu normální ale místy také i podnormální vodnosti.
V celém profilu do 1 m se k 06. 10. nevyskytuje žádný deficit. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.

Nasycení půdy: Oproti minulému týdnu zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY stouplo na většině území nad 90 %.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Hodnoty relativního nasycení půdy jsou téměř na celém území v povrchové vrstvě nad 90 %.
Situace v celém profilu (0–100 cm): 80 % území se aktuálně nachází v hodnotách relativního nasycení půdy vyššího než 90 %, 19 % území se nachází v intervalu 70-90 %.

Dopady na vegetaci: Oproti minulému týdnu, došlo opět k výraznému zlepšení relativní kondice vegetace a to zejména na jihu Moravy, na Olomoucku, na severu a jihozápadě Čech a i nadále se tak projevuje vliv vydatných až extrémních srážek v uplynulých týdnech, které následovaly po období sucha a půdu vydatně nasytily vláhou. K mírnému zhoršení došlo v oblasti Bílých Karpat a Beskyd, kde aktuálně pozorujeme podle ČHMÚ v některých oblastech podnormální vodnost. Aktuálně je tak vegetace v téměř celé republice v nadprůměrném stavu. Nejlepší situace je ve středních Čechách a na Vysočině a naopak v mírně horší kondici je pořád, i přes zlepšení z uplynulého týdne, vegetace na jihu Moravy, dále také podél slovenských hranic a na Karlovarsku.

Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin se oproti minulému týdnu velmi výrazně nezměnily, i když situace pořád kolísá a je různorodá. Mírně lepší je situace na Moravě. Aktuálně jsou v 7 okresech (13 % hlášení) hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, ve 14 okresech (25 % hlášení) jsou očekávány ztráty mezi 10–30 %, v 5 okresech (9 % hlášení) jsou reportovány ztráty v důsledku sucha 30-40 % a okres Vyškov (2 %) reportuje ztráty na výnosech nad 40 %. Ve 27 hlášených okresech (48 %) nejsou reportovány projevy sucha. 23 okresů zůstalo nehlášených.
Stav vodní bilance za poslední tři měsíce se oproti minulému týdnu zase mírně zlepšil. Aktuálně výrazně převládá stav normální spíše vlhčí ve 47 % hlášení. Dále je reportován stav velmi vlhký v rámci 19 % hlášení, v 11 % hlášení je reportován stav extrémně vlhký, v 10 % hlášení pak stav sušší bez dopadů, ve 7 % je také reportován stav velmi suchý a v 5 % hlášení (zejména hlášení z jihu Moravy a z okresu Louny) je reportováno i extrémní sucho.
Stav půdní vláhy do 20 cm se oproti minulému týdnu také proměnil a půda je aktuálně ještě více nasycená. Na celém území tak aktuálně převládá půda vlhká ve 44 % hlášení. Hlášená je dále půda velmi vlhká ve 27 % hlášení a také ve 27 % i půda mírně vlhká. V 1 % je hlášená i půda sušší a v 1 % také půda suchá.

Českou republiku v uplynulém období zasáhly velmi silné až extrémní deště a následné záplavy, které byly specifické i co do velikosti zasaženého území – postihnuté byly povodí Moravy, Odry, jižní i střední Čechy ale taky i východní Čechy a povodí Labe. Paradoxně tentokrát sucho pomohlo – vysušená půda po mimořádně teplém a suchém závěru vegetačního období absorbovala velké množství vody, nakolik nebyla vyprahlá do také míry, aby se po ní voda svezla, ale byla připravena se nasytit. Přemokření půdy se však projevilo na další sklizni a kvalitě plodin, zejména brambor, kde naši reportéři hlásí nižší výnosy. Vlhkost půdy se pořád udržuje na vysoké úrovni, což aktuálně na mnoha místech i nadále komplikuje setí ozimních plodin a také kvůli bahnu je v některých oblastech problémem i nesjízdnost pozemků a to komplikuje i další polní práce včetně ošetřování už zaseté řepky. U té v důsledku nesjízdnosti nelze dostatečně zasahovat proti škodlivým organismům (plevele, dřepčíci). V okresech ne tak zaschlých uplynulou srážkovou situací se zemědělské práce obnovily a probíhají poslední sklizně, seče, senážování nebo i orby a setí ozimin. Také končí poslední vinobraní a sklizeň slunečnic a kukuřice. V některých oblastech naši reportéři ale i nadále hlásí i negativní dopady hrabošů na úrodu a jejich přemnožení.

Dopady na lesy: Hlášena je situace v 7 okresech, kde jsou sledovány především jehličnaté druhy. V rámci všech hlášených okresů aktuálně nejsou hlášeny žádné dopady sucha na lesní vegetaci.

Situace ve střední Evropě: Hodnoty INDEXU PŮDNÍ VLÁHY v Evropě oproti minulému týdnu stouply na většině území severozápadně od České republiky. Na území Polska, Slovenska a Rakouska došlo naopak k mírnému poklesu hodnot. Na většině území střední Evropy (kromě Maďarska a jihozápadu Slovenska) ale i nadále zůstávají pořád vyšší hodnoty indexu půdní vláhy, přičemž nejvyšší hodnoty půdní vláhy v rámci celé Evropy pozorujeme v oblasti Beneluxu, v Německu, Rakousku, Česku, Slovinsku, Polsku, severním Rumunsku a na západní Ukrajině. Nižší hodnoty dále pozorujeme v oblasti Itálie, Maďarska, Srbska, jihu Rumunska a také na pobřeží moří.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti: Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu jsou na celém území vysoké vlhkosti půdy ve vrstvě 0-100 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 73 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 80 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Moravě, nižší v severozápadních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (29.9 – 5.10.2024) nás ovlivňovala hlavně tlaková níže. Nejvíc pršelo v úterý, ve středu a v pátek. Celkově napršelo v republice za celý týden mezi 10-30 mm. O něco více to bylo na horách. Maximální teploty se pohybovaly mezi 10-15 °C, v úterý se dostávaly i k 18°C. Naopak v druhé polovině týdne klesaly k 8°C. Noční teploty byly naopak nejnižší počátkem týdne, kdy padaly k bodu mrazu. Od středy pak byly kolem 6-9°C. Mírně větrné počasí bylo jen v pátek.

Předpověď a prognóza sucha: V následujících dnech (od 7.10.2024) bude situace dynamická a budou se zde střídat jak frontální, tak různé tlakové situace. Nejvíce srážek se čeká v noci z úterý na středu. Poté můžeme očekávat slabé srážky ve čtvrtek a v neděli. Do konce týdne naprší většinou mezi 5-20 mm. Do čtvrtka budou denní teploty až okolo 20 °C, ale bude to závislé na výskytu nízké oblačnosti. Poté se ochladí a teploty spadnou zase pod 15°C. Od soboty budou nízké i noční teploty a to pod 5 °C a nejsou vyloučeny ani mrazíky. Půdní vlhkost bude stále hodně vysoká. Na většině území bude nasycení vyšší než 90 % do hloubky 1 m. Pouze na závětrné straně Krušných hor bude docházet k prosychání hlubších vrstev půdy.
Střednědobý výhled do 22. října předpokládá, že tento týden bude teplotně nadprůměrný, i když koncem týdne se ochladí a teploty budou podprůměrné. Od poloviny dalšího týdne budou teploty průměrné či nadprůměrné.
Navazující dlouhodobý výhled až do 18. listopadu předpokládá, že teploty vzduchu budou v druhé polovině října a začátkem listopadu průměrné.
Tento týden budou teploty velmi proměnlivé. Zpočátku mohou vystoupat nad 20 °C, ale koncem týdne mohou být v noci teploty blízké bodu mrazu. Srážek sice nebude mnoho, ale bude to stačit na udržování vysoké půdní vlhkosti.

Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.

6. říjen 2024

stáhnout zavřít
6. říjen 2024