Soil moisture deficit [mm]


                          
-100-80-60-40-20-5520406080100
Odchylka od obvyklé zásoby vody v půdě v daném období

Stav půdní vláhy v hlubších vrstvách i nadále zůstává na většině území ve vyšších hodnotách, no v povrchové vrstvě jsou i nadále zásoby vody velmi nízké nebo žádné, i když hodnoty půdní vláhy oproti minulému týdnu mírné stouply.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) zásoby vody oproti minulému týdnu mírně stouply na téměř celém území republiky s výjimkou jižní Moravy, kde hodnoty zůstávají nižší. Na zbytku území aktuálně pozorujeme deficit většinou do max 5 mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se oproti minulému týdnu zásoby vody velmi výrazně nezměnily, i když deficit je nižší vrámcí území podél severních a východních hranic- v Krkonoších, Orlických horách, Hrubém Jeseníku a Beskydech, kde aktuálně pozorujeme deficit do -5 mm. Na zbylém území zůstávají zásoby vody v půdě vyšší.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) jsou cca 4 % území v deficitu 5-20 mm. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně i nadále na západ od Prahy a také na jihu Moravy. V oblasti Krkonoš, Jeseníku a Beskyd jsou zásoby vody velmi nízké.

Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině tocích v Čechách normální. Na Plzeňsku a v okolí Prahy je místy vodnost i podnormální, no naopak na Písecku a Hradecku i nadnormální. Jiná situace je na Moravě a ve Slezsku, kde pozorujeme většinou vodnost nadnormální, na jihu Moravy a na Vysočině spíš vodnost normální.
Hladiny vodních toků jsou většinou na mírném poklesu nebo jsou setrvalé. V celém profilu do 1 m se k 01. 12. vyskytuje deficit na max 5 % území. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.