Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 24. 4. 2023

    Zpráva European State of the Climate report 2022

    Tým Intersucha dodal podklady do zprávy European State of the Climate report 2022, kterou zpracovává Copernicus. Tým se podílel na zpracování kapitoly výskytu sucha. 
    Více na našem Twitteru a přímo na stránkách Copernicus.

  • 17. 4. 2023

    Jarní sucho na jihu Evropy

    Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka komentoval pro Horizont 24 sucho na jihu Evropy.
    Celý rozhovor ke zhlédnutí na ct24.cz ZDE (stopáž od 17:42).

  • 17. 4. 2023

    Česko zasáhly vydatné deště

    Klimatolog Pavel Zahradníček pro ČT24 hodnotil srážky, které zasáhly republiku v minulých dnech.
    Celý rozhovor ke zhlédnutí na ČT24 ZDE ( stopáž od 18:40) a ZDE (stopáž 27:15).

  • 14. 4. 2023

    Jarní sucho na jihu Evropy

    Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka komentoval pro Horizont 24 sucho na jihu Evropy.
    Celý rozhovor ke zhlédnutí na ct24.cz ZDE (stopáž od 17:42).

  • 31. 3. 2023

    Krajina v Česku opět začíná vysychat. Mapa Česka ukazuje, kde panují obavy

    Zatímco loni touto dobou byla v Česku situace týkající se sucha velmi vážná, letos zatím výrazné problémy nejsou. Zemědělci přesto hledí do budoucnosti s obavami.
    Mapy Intersucha a článek k přečtení na brnensky.denik.cz ZDE.

  • 29. 3. 2023

    Ovocnáři se bojí, že přijdou o celou sezonu

    Sněhová vánice, mráz - ovocnáři s obavami vyhlížejí další dny. V těchto situacích jim pomáhá portál AgroRisk. Ten na mapě zobrazuje míru různých rizik včetně mrazů. „Stále časnější nástup jara a dřívější rozkvět prodlužuje časové okno, kdy mohou nízké teploty udeřit,“ říká profesor Zdeněk Žalud z CzechGlobe.
    Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

  • 27. 3. 2023

    Aktuální riziko výskytu škůdců, Agrorisk.cz

    ZDEnajdete shrnutí aktuálních rizik výskytu škůdců ovocných stromů. V nejbližších dnech Agrorisk (www.agrorisk.cz) očekává, že podmínky počasí umožní napadení porostů třemi druhy škůdců a je tedy na zvážení použití ochranných opatření.
    Vývoj a předpověď jednotlivých rizik můžete dále sledovat na AgroRisk v sekci Ovocné stromy, předpověď je dostupná na úrovni katastru, který je možné si volit např. kliknutím do mapy. Na stránkách Agrorisku najdete i další biotická i abiotická rizika na různých zemědělských plodinách. K jednodušší orientaci slouží návod na použití Agrorisku, který najdete v horní části obrazovky v červené lince.

  • 21. 3. 2023

    Na jihu Čech a Moravy začalo jaro dřív než obvykle, sever se drží průměru

     Šance na zajištění udržitelného života na zemi se uzavírá, varuje šestá hodnotící zpráva mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu. Vyplývá z ní, že naše planeta už v příštím desetiletí dosáhne úrovně kritického oteplení o 1,5 °C proti hodnotám před průmyslovou revolucí. „I v naší přírodě vidíme příznaky oteplování,“ říká profesor Miroslav Trnka, vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a koordinátor projektu InterSucho.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 21. 3. 2023

    Green Deal nejsou jen motory, jde o dohodu. Česko se otepluje dvakrát rychleji, než je světový průměr

    Střední Evropa je jedním z několika tzv. hotspotů, tedy míst, kde vidíme projevy klimatické změny výrazněji. Není to největší anomálie toho oteplování, ale je poměrně výrazná.
    Čím je to způsobeno? Proč zrovna střední Evropa, potažmo Česko? Přečtěte si rozhovor s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe pro novinky.cz ZDE.

  • 16. 3. 2023

    Zdeněk Žalud komentuje funkci ovocných stromů

    Vědci upozorňují, že ovocné stromy v krajině plní kromě produkce potravin řadu dalších funkcí. „Ať již jde o biodiverzitu spojenou především s výskytem hmyzu a ptáků, často jsou klíčovým prvkem diverzifikace krajiny a významně podporují i půdoochrannou funkci,“ popsal bioklimatolog Zdeněk Žalud z CzechGlobe.
    Celý článek k přečtení ZDE.