Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 21. 3. 2017

    Rok 2016 byl nejteplejší v dějinách měření

     Záznam rozhovoru 

    Výroční zpráva o změně klimatu uvádí, že rok 2016 byl nejteplejším rokem v historii. Jaká další nej zpráva uvádí? Co vzestup globální teploty způsobilo? Jaká je situace v České republice? O tom hovořil ve Studiu ČT 24 kolega dr. Pavel Zahradníček.

  • 20. 3. 2017

    Sněhu nebylo dost a zásoby podzemní vody se tenčí

     Článek k přečtení

    Jak vydatné byly srážky během letošní zimy a byla zima něčím výjimečná? Byly srážky dostatečné pro doplnění zásoby vody v půdě? Které oblasti teď nejvíc trápí půdní sucho? Také o tom se dočtete v rozhovoru prof. Miroslava Trnky pro iDnes.

  • 25. 2. 2017

    O klimatické změně ve víkendové příloze MF Dnes

     Článek k přečtení

    Víkendová příloha MF Víkend - Dnes přinesla rozhovor s profesorem Miroslavem Trnkou, o dopadech klimatikcé změny a třeba i o tom, proč bychom se měli zajímat o tání ledu v Akrtidě a jak tento proces může ovlivnit oblast střední Evropy.

  • 1. 2. 2017

    Sucho z klimatické změny? Na Česko už začíná doléhat

     Rozhovor k přečtení

    Česká republika zažívá největší sucho za poslední půltisíciletí. Ohrožuje zemědělce i domácí produkci potravin. Nejvíc to cítí jižní Morava, které hrozí postupný přechod k polopoušti. Dá se tento trend zvrátit? Na tuto, ale i další otázky spojené s citelným oteplováním odpovídá v rozhovoru s Aktuálně.cz profesor Zdeněk Žalud.

  • 23. 1. 2017

    Rozhovor pro časopis Sovak

     Rozhovor k přečtení

    Vodohospodářský časopis přinesl rozhovor s prof. Zdeňkem Žaludem v posledním čísle měsíčníku Sovak. O aktuálních metodách monitoringu sucha a o možnostech využití dalších informačních zdrojů, ale také o svém desateru adaptací na sucho hovořil člen týmu projektu Intersucho.

  • 17. 1. 2017

    Vláda schválila národní akční plán adaptace na změnu klimatu

     Záznam rozhovoru

    Národní akční plán obsahuje 50 prioritních opatření se stovkami konkrétních úkolů. Problematice sucha a adaptacím na něj se plán také věnuje a přichází s řadou úprav, jako např. protierozní vyhláška zlepšující schopnost zemědělské půdy zasakovat vodu.

    K dané problematice se v ČT vyjadřoval prof. Miroslav Trnka (od 3:40 min.; nebo sledujte celou reportáž i s vyjádřením ministra životního prostředí Richarda Brabce a ministra zemědělství Mariana Jurečky).

  • 21. 11. 2016

    Teploty vyšší, stav vody nižší - takový je trend klimatu v ČR

    Záznam rozhovoru

    Rok 2015 byl teplotně nadnormální, Česko postihlo historické sucho. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2015. Na území Česka spadlo pouze 79% normálního stavu srážek a to se projevilo na velmi nízkém stavu podzemních vod.
    Byl rok 2015 abnormálním nebo budou letos statistiky vypadat podobně? Co predikují klimatické modely? Jaké dopady má a bude mít klimatická změna na české zemědělství? O tom hovořil v programu Den v 60 minutách Českého rozhlasu Plus Dr. Petr Hlavinka.

  • 21. 11. 2016

    Zimy budou jiné, říká klimatolog Zahradníček

    Článek publikovaný na portálu ekolist.cz.

    Jak se v Česku projevují klimatické změny? V posledních 25 letech je výrazný trend v oteplování, poslední dva roky, 2015 a 2014, byly co do teplot rekordní. „Na začátku 19. století bylo průměrně o 1,5 stupně méně než je teď,“ říká Pavel Zahradníček z CzechGlobe. A předpokládá se, že průměrné teploty ještě porostou.

  • 10. 11. 2016

    Konference "Jak připravit Českou republiku na změnu klimatu"

    Reportáž z konference (od 19:41 min. vysílání).
    Rozhovor s prof. Miroslavem Trnkou (organizátorem konference).
    Článek popisující průběh konference.

    V roce přijetí „Pařížské dohody", kterou dosud podepsalo 192 účastníků Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (z nichž 101 ji již ratifikovalo), zpracovávají čeští badatelé vědecké expertizy, aby se Česká republika připravila na jednu z největších současných společenských výzev. Na otázky, jež jsou apelem pro vědce i představitele veřejného a soukromého sektoru hledali odpovědi účastníci konference „Jak připravit Českou republiku na změnu klimatu", kterou 10. listopadu 2016 připravily Ústav výzkumu globální změny AV ČR (ÚVGZ) a Mendelova univerzita v Brně ve spolupráci s Agrární komorou ČR a Státním pozemkovým úřadem. Nad akcí převzali záštitu předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zemědělství Marian Jurečka.
    Záznamy hlavních přednášek z konference pro Vás připravujeme.

  • 3. 11. 2016

    Přednáška na konferenci GIS Esri 2016

     Na konferenci GIS Esri vystoupil v hlavním přednáškovém bloku prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D. s přednáškou s tématem změny klimatu.

    Konference GIS Esri je největším oborovým setkáním geoinformatiků v České republice a již dvacet pět let seznamuje účastníky s novinkami v oblasti GIS a aktuálními projekty ve veřejném i privátním sektoru. Její 25. ročník se konal ve dnech 2. a 3. listopadu 2016. Hosty v hlavním bloku byli RNDr. Taťána Míková, RNDr. Radim Tolasz, Ph.D., Mgr. Zdeněk Venera, Ph.D., a právě také prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D., kteří se věnovali tématu klimatické změny v ČR.