Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 26. 1. 2019

    Setkání projektu DriDanube

    Další setkání v rámci projektu DriDanube proběhlo v Brně 24. – 25. 1. 2019 v prostorách CzechGlobe. Setkání bylo zaměřeno především na národní sítě reportérů a tvorbu map dopadů na zemědělství v celém regionu DriDanube. V rámci dvoudenního jednání vystoupili zástupci zemí zapojených do projektu s představením vlastní strategie na udržení reportovacích sítí po skončení projektu. Projednány byly také praktické problémy monitoringu prostřednictvím zpravodajů v jednotlivých zemích. Dalším bodem programu byla také příprava závěrečné konference projektu, která se uskuteční ve Vídni 7. – 8.5. 2019.
    Mapy dopadů na zemědělství jsou dostupné v mapové aplikaci DroughtWatch ZDE. Dotazník pro zahraniční reportéry je online k dispozici ZDE.
    Projekt DriDanube  je spolufinancovám Evropskou uníí (ERDF, IPA). Více informací o projektu naleznete ZDE. Praktické výstupy projektu naleznete v aplikaci DroughtWatch.

  • 25. 1. 2019

    Srážky v úvodu roku nepomohly. Sucho trvá a čas se krátí

    Sucho díky srážkám z minulých týdnů a sněhové nadílce v horských oblastech mírně polevilo, výraznější zlepšení stavu spodních vod, které by alespoň částečně doplnilo dlouhodobý a nakumulovaný srážkový deficit, však zatím očekávat nelze a zlepšování situace zřejmě nebude pokračovat, upozornili odborníci z portálu Intersucho, který se stavem půdy a podzemních vod zabývá.
    Informace z tweetu byly přebrány do článku.
    Celý příspěvek k přečtení ZDE.

     

  • 24. 1. 2019

    Sucho trvá už pět let, na metr čtvereční chybí místy v půdě až 60 litrů vody

    Nejvíc v republice doplatil na loňské sucho a nedostatek srážek Olomoucký kraj. Krajina trpí pátým rokem, voda půdě citelně chybí. Nadějí je sníh, potřeba je ale desítky centimetrů silná vrstva.
    „Loňský deficit v kraji činil 184 milimetrů. Nejnovější statistiky tak ukazují, že v nižších polohách kraje spadlo minulý rok 50 až 75 procent a ve vyšších částech – v Jeseníkách 75 až 90 procent běžného množství srážek. „Jejich celkový deficit za období 2014 až 2018 je tak 549 milimetrů. To jsou už sama osobě ohromná čísla,“ říká Petr Hlavinka z týmu Intersucho pro Mladou frontu Dnes.
    Článek k přečtení ZDE.

  • 11. 1. 2019

    Půdní sucho pomine v Čechách, na Moravě potrvá

    Sníh či déšť, který ještě přijde v nejbližších dnech, by měl stačit na to, aby se hodnoty nasycení půdy do jednoho metru dostaly v Čechách na normální stav. Takzvané zemědělské sucho, kdy v půdě chybí voda, by tak mělo pominout. Horší situace však zůstává a očekává se, že zůstane na Moravě, především střední a východní, a v části jižní Moravy. ČTK to dnes řekl bioklimatolog z vědeckého týmu projektu InterSucho Miroslav Trnka.
    Článek k přečtení ZDE (ČTK).

    Informace byly převzaty i dalšími médii:
    Novinky.cz
    Enwiweb
    E15

     

  • 10. 1. 2019

    Rok 2018 nejteplejší český rok

    Rok 2018 byl nejteplejším českým rokem. Průměrná teplota stále roste, extrémů je více. Jaké jsou prognózy a jak se společnost musí přizpůsobit změně klimatu?
    Článek k přečtení ZDE.

  • 7. 1. 2019

    Evropská pšenice není odolná vůči změnám klimatu. Výkyvy počasí sníží její úrodu

    Díky probíhající změně klimatu dochází nejen k postupnému oteplování, ale počasí se stává mnohem variabilnější a extrémnější. Nepředvídatelné počasí může oslabit celosvětovou bezpečnost potravin, pokud hlavní plodiny, mezi které patří pšenice, nejsou dostatečně odolné.

    Skupina evropských vědců, mezi kterými jsou také Miroslav Trnka a Jan Balek z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. v. v. i. zjistila, že současné šlechtitelské programy a postupy výběru kultivarů neposkytují potřebnou odolnost vůči změně klimatu a navíc se v posledních pěti až patnácti letech na polích zemědělců ve většině evropských zemí zhoršila reakční rozmanitost pšenice. Toto zjištění bylo 24. prosince 2018 publikováno v prestižním americkém časopise PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences).
    Tématu se věnují také česká média:
    Lidovky.cz
    Aktuálně.cz
    EuroZprávy.cz
    Euro.cz
    Echo24.cz
    Týden.cz
    21.století

  • 4. 1. 2019

    Sucho a jeho dopady - STUDIO 6 ČT

    Bude sucho stále častější? Kdo by se měl na případný nedostatek vláhy a sucho připravit? Jaká zima by zmírnila dopady sucha? Kolik vody chybí v krajině? Jak dlouho můžeme fungovat v „suchém režimu“? Také o tom v rozhovoru s Miroslavem Trnkou pro Studio 6 ČT24.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE. (stopáž 5:38 – 15:55 )

  • 2. 1. 2019

    Sucho na Slovensku v roce 2018

    K analýze sucha na Slovensku za rok 2018, kterou publikoval SHMÚ, byl použit i portál intersucho.sk.
    Analýza k přečtení ZDE.

  • 20. 12. 2018

    OMEZOVÁNÍ DOPADŮ ZEMĚDĚLSKÉHO SUCHA V ČR

     19. prosince 2018 se v prostorách Brněnského výstaviště konalo otevřené pracovní setkání pod názvem „Omezování dopadů zemědělského sucha v ČR“, jež bylo setkáním spolupracovníků a uživatelů portálu InterSucho (www.intersucho.cz ) a Generelu vodního hospodářství.

    Akce se konala za podpory mezinároního projektu DriDanube. Projekt je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).


    V návaznosti na konanou konferenci byl vydán článek na ČT 24 (k přečtení ZDE), kde jsou popsány shrnující informace.

  • 20. 12. 2018

    Zemědělci bojují se suchem

    Dne 19.12. se odborníci v Brně radili, jak omezit dopady sucha na zemědělství. Diskuzní setkání se spolupracovníky portálu InterSucho iniciovali kolegové z CzechGlobe. Reportáž k tématu připravilo také brněnské studio ČT. Jak zemědělci bojují se suchem, přestože pro ně hydrologové nemají příznivá data?

    Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 16:57).
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 0:00).