Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
18. 4. 2019
Rekordně suché jaro? 90´ ČT24
Nezvykle suchý duben a vodní rezerva v půdě výrazně nižší než před rokem ve stejnou dobu. Pokud nebude víc pršet, voda v půdě dojde již během května či června, vypočítávají odborníci. Zemědělci v nejpostiženějších oblastech jsou nervózní a letos víc než kdy dřív musejí zvažovat, jak intenzivně budou hospodařit, jaké plodiny a odrůdy zvolí.
Pořad ke zhlédnutí ZDE. Profesor Miroslav Trnka komentuje situaci od 8:13, 53:26 a 1:13:45). -
17. 4. 2019
Voda ve vyprahlé půdě dojde pravděpodobně velmi brzy
„Poprvé za pět let existence projektu se setkáváme se špatným výhledem, který tvoříme na základě pravděpodobnosti, až do července. Deficit vláhy je opravdu hluboký. Je zřejmé, že pokud bude pokračovat současný ráz počasí, dopady sucha uvidíme velmi rychle. V kontextu suchých let 2015, 2017 a 2018 je to velmi varující,“ dodává prof. Miroslav Trnka.
Článek k přečtení ZDE.
-
17. 4. 2019
Katastrofa, s níž se počítalo až v roce 2050, dorazila dříve. Trpí už polovina Česka
Česko se ocitlo v roce 2050, ale není o co stát. Sucho, jaké nyní hlásí vědci, vodohospodáři a další profese závislé na vodě, mělo v našich zeměpisných šířkách nastat až za třicet let, v polovině tohoto století.
Článek a reportáž ke zhlédnutí ZDE. -
16. 4. 2019
Rozsah zemědělského sucha v ČR se poslední měsíc stále zvětšuje
Rozsah zemědělského sucha v České republice se za poslední měsíc trvale zvětšuje. Zasáhlo v podstatě celou zemi a třemi nejhoršími stupni sucha ze šesti trpí téměř polovina území. Situace zůstává nejhorší na střední a jižní Moravě, v Poohří a Polabí. Předpověď na tento týden předpokládá další a vzhledem k vysokým teplotám i rychlé zhoršování stavu, řekl pro ČTK bioklimatolog Miroslav Trnka.
Článek k přečtení na ČTK ZDE.
Informace převzaly i další zpravodajské portály:
ct24.cz,
ihned.cz,
euro.cz,
eurozpravy.cz,
nase-voda.cz,
agris.cz,
frekvence1.cz,
tyden.cz,
aktualne.cz.
-
3. 4. 2019
Rezerva vody v půdě je letos výrazně nižší než loni
Vodní rezerva v půdě je letos výrazně nižší než před rokem ve stejnou dobu. Špatná je situace především na severozápad od Prahy, na Hané, na jižní Moravě a také na Opavsku a podél Odry. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky, který se spolupodílí na projektu InterSucho, je hlavní rozdíl v tom, že se v zimě nedosytila vrstva půdy od hloubky 40 centimetrů do jednoho metru. Hodně sněhu bylo v zimě na horách, v nižších polohách ne.
Článek k přečtení na ČTK ZDE.
Zpráva byla převzata dalšími médii:
ČT24 (k přečtení ZDE)
iRozhlas.cz (k přečtení ZDE),
novinky.cz (k přečtení ZDE),
zemedelec.cz (k přečtení ZDE).
Rozhovor pro Radiožurnál k poslechnutí ZDE (Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře, čas od 12:22 hod). -
2. 4. 2019
Rozhovor nejen o suchu s prof. Zdeňkem Žaludem
O pohledu na zemědělství, suchu v roce 2019 a také o Pardubickém kraji mluvil prof. Zdeněk Žalud pro Regionální agrární komoru Pardubického kraje.
Rozhovor k přečtení ZDE.
-
21. 3. 2019
Potřebujeme ucelenou strategii pro boj se suchem, shodují se čeští odborníci
Míst, která jsou v naší zemi každoročně zasažena suchem, stále přibývá. Na vině není ani tak pokles srážek (jejich roční úhrn zůstává zhruba stejný), jako spíš střídání prudkých dešťů s obdobími, kdy nespadne ani kapka, a především oteplování klimatu. Kvůli tomu se voda z krajiny odpařuje rychleji než dřív. Dá se s touto situací něco dělat? Nebo nám nezbývá než se jí přizpůsobit? Odpověď na tuto otázku hledala konference, která proběhla ve středu 20. března v sídle Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a doprovodná výstava instalovaná tamtéž do 29. března.
Na konferenci pořádané Ústavem výzkumu globální změny AV ČR a konané pod záštitou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny vystoupili zástupci řady vědeckých, výzkumných a univerzitních ústavů a dalších organizací, které se vodou a její kvalitou dlouhodobě zabývají.
Fotografie ke zhlédnutí ZDE.
Článek k přečtení ZDE. -
20. 3. 2019
Máme málo srážek a dlouhodobý deficit vody, půdní profil se nenaplnil
Česko už čtvrtým rokem trápí sucho. Nedostatek vody letos zasáhne několik oblastí Česka. Miroslav Trnka z projektu Intersucho vysvětluje příčiny sucha, které ovlivní sklizeň.
Rozhovor k poslechnutí ZDE.
-
20. 3. 2019
Zima byla sice bohatá na srážky, ale teplá. V nížinách je pořád sucho
Během letošní zimy spadlo podle ČHMÚ o čtvrtinu víc srážek, než bývá obvyklé. Zároveň to ale byla čtvrtá nejteplejší zima za posledních deset let. „Především na jižní a střední Moravě, ale také ve Středočeském a Pardubickém kraji, je skutečně relativně velké území, které by vody potřebovalo mnohem víc,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz profesor Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně.
Celý článek k přečtení ZDE. -
18. 3. 2019
Česko sužuje sucho, slabší sklizeň nemusí zachránit ani normální počasí
Zásoba půdní vláhy je letos na střední a jižní Moravě a také v severozápadních Čechách výrazně nižší než loni. V některých místech těchto oblastí už panuje podle bioklimatologů nejvyšší stupeň zemědělského sucha, které se označuje jako extrémní. I v případě normálního průběhu jarního a letního počasí se dá očekávat slabší sklizeň, uvedl jeden z tvůrců projektu InterSucho Miroslav Trnka pro irozhlas.cz dne 4.3.2019.
Článek k přečtení ZDE.