Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 30. 5. 2019

    Deštivý a studený květen sedlákům pomohl, stav porostů se zlepšil

    Deštivý a studený květen zemědělcům výrazně pomohl a kondice porostů se výrazně zlepšila. Potvrzují to jak satelitní snímky, tak ohlasy zemědělců, kteří jsou respondenty portálu InterSucho. Sucho vymizelo v květnu v povrchové vrstvě do 40 centimetrů zcela a v hloubce do jednoho metru ve velké části republiky, řekl dnes ČTK bioklimatolog a koordinátor projektu InterSucho Miroslav Trnka. V dalších dvou až třech týdnech se definitivně rozhodne, jak bude vypadat letošní úroda na polích. Dneškem by mělo deštivé počasí končit.
    Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    ct24.cz,
    lidovky.cz.

  • 30. 5. 2019

    Tisková zpráva projektu SustES – stanovení hranice jisté změny klimatu v České republice

    Projekt SustES má za cíl vyvinout principiálně nový koncept určení národní adaptační strategie pro zajištění udržitelnosti ekosystémových služeb a zvláště pak potravinové bezpečnosti (tj. zajištění dostatečného množství potravin odpovídající kvality) v podmínkách probíhajících klimatických i socioekonomických změn. Všechny aktivity projektu směřují k definování použitelných adaptačních strategií uvažující jak globální tak i lokální faktory, které zemědělství a krajinu ČR budou v budoucnu ovlivňovat.

    Tisková zpráva k dispozici ZDE

  • 27. 5. 2019

    Přednášky pro praxi

    V průběhu jara jsme problematiku sucha a adaptace na změnu klimatu přednášeli na řadě akcí pro tisíce zájemců z řad zemědělců, ovocnářů, vinohradníků a odborné i laické veřejnosti. Přednášky se uskutečnily -  13.2. v Poděbradech, 14.2. v Lounech, 21.2. v Nekoři, 22.2. ve Vsetíně, 6.3. v Tetčicích, 13.3. ve Vrchlabí, 28.3. v Modre na Slovensku, 4.4. v Šardicích, 12.4. v Hradci Králové, 15.5. v Mladé Boleslavi, 16.5. ve Slavkově, 17.5. v Malém Boru, 22.5. v Hodoníně

    Přednáška z Hodonína ke zhlédnutí ZDE.

  • 27. 5. 2019

    Představení portálu Intersucho v rámci školení Integrované produkce révy vinné

    V rámci série seminářů pro pěstitele révy vinné, pořádaných Svazem vinařů ČR, ve spolupráci s ÚKZÚZ, MZE a Ekovín, vystoupila Mgr. Monika Bláhová s představením portálu Intersucho. V rámci seminářů byl také účastníkům detailně popsán systém monitoringu sucha za pomoci reportérů z oblasti ovocnářství a vinařství. Školení proběhlo v termínech 22. 2. v Mikulově , 5. 3. v Dolních Dunajovicích, 19. 3. ve Znojmě, 2. 4. ve Svatobořích-Mistříně, 16. 4. v Čejkovicích a 30. 4. ve Velkých Bílovicích.
    Přednáška ze školení je k dispozici ke stažení ZDE.

  • 24. 5. 2019

    Přednáška pro praxi

    Dne 23.5.2019 představil Petr Hlavinka portály intersucho.cz, intersucho.sk a vynosy-plodin.cz manažerům společností HEINEKEN a SOUFFLET AGRO s důrazem na problematiku jarního ječmene. V rámci jednání se všechny strany dohodly na pokračující spolupráci v oblasti výměny informací o monitoringu aktuálních agrometeorologických podmínek, mapování dopadů sucha a trendech vývoje v pěstování ječmene jarního.

  • 24. 5. 2019

    Klíčem k úspěšnému zemědělství je starost o půdu

    Dne 22. 5. 2019 věnovaly Hospodářské noviny Speciální přílohu Udržitelnému zemědělství. V příloze měl komentář prof. Zdeněk Žalud, který sděluje, že klíčem k úspěšnému zemědělství je starost o půdu.
    Článek k přečtení ZDE (1. str dole), na 2. str. jsou další komentáře k současné situaci.

  • 24. 5. 2019

    Květnové deště zmírnily sucho, škody na polích ale spravily jen částečně

    Květnové srážky, které byly na mnoha místech republiky intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci z března a dubna, škody na polích už ale mnohde napravit nemohly. Sucho zmizelo v téměř celé republice především v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, v hlubší vrstvě je situace na mnoha místech republiky stále špatná.
    Článek na ČT24 vycházející z informací, které byly uvedeny na portálu intersucho.cz, k přečtení ZDE.

  • 23. 5. 2019

    Sucho vydatný déšť snížil, Česku by ale prospěly dlouhé a pomalé srážky, říká Trnka pro Český rozhlas

    Na řadě míst Česka stouply kvůli dešťům hladiny řek, zejména ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Přestože vydatné srážky trápí tamní obyvatele, zmenšuje se tím nedostatek vody v krajině. Dopady sucha se tak nyní oproti dubnu trochu zmírnily, popsal pro Radiožurnál prof. Miroslav Trnka, koordinátor projektu InterSucho. Podle něj ale ještě nemáme zdaleka vyhráno. Česku by pomohl spíš pomalý a dlouhodobý déšť.
    Současný stav komentuje profesor Miroslav Trnka v Dopoledním Radiožurnálu.
    Rozhovor k poslechnutí v Dopoledním Radiožurnálu ZDE (stopáž od 10:10:44).
    Rozhovor k přečtení ZDE.

  • 23. 5. 2019

    Zažíváme nejdeštivější květen za posledních pět let. Srážky poprvé nad třicetiletým průměrem

    Díky vydatnému dešti bude letošní květen po pěti sušších letech nejspíš nad dlouhodobým srážkovým průměrem. Déšť rozvodnil řeky v Čechách i na Moravě, ale také pomohl zmírnit zemědělské sucho. Na doplnění podzemní vody srážky ale nejspíš nestačí. Vydatné srážky, které Česko zasáhly ve středu a které doznívají na velké části republiky, sice způsobily na řadě míst komplikace, ale české krajině pomohly. Potvrzuje to i koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka, jehož tým se zabývá denními výpočty.„V sekci předpověď je již vidět výrazný posun a snížení intenzity sucha,“ řekl Seznamu.
    Příspěvek ze zhlédnutí ZDE

  • 20. 5. 2019

    Deset procent území ČR nadále trpí extrémním suchem

    I přes poměrně deštivý květen zůstává deset procent území Česka vystaveno extrémnímu zemědělskému suchu, což je nejhorší stupeň ze šesti. Dalších šest procent území trpí výjimečným suchem. Zatímco se situace částečně zlepšila na Moravě, velký nedostatek vody je v Ústeckém kraji, velké části Středočeského kraje, Plzeňského kraje a Královéhradeckého kraje, částečně je zasažen i Liberecký a Pardubický kraj.
    Celý článek k přečtení na ČTK, informace jsou k dispozici i na dalším zpravodajském webu novinky.cz.