Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 29. 2. 2020

    Vláha v půdě a předpověď počasí na březen, zpravodajství ČT24

    Bioklimatolog Miroslav Trnka hovořil s  meteorologem Michalem Žákem v živém přenosu na Špilberku na téma Vláha v půdě. 
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE.

    Dr. Pavel Zahradníček hovořil na téma Předpovědi počasí na březen.
    Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 17:56).

  • 29. 2. 2020

    Česko vysychá. Už teď je jasné, že na léto chybí miliardy litrů vody

    Na horách je sněhu poskrovnu, nížiny ho letos skoro neviděly. Vodu, která teď protéká řekami a potoky, a zdá se, že je jí dostatek, máme „na dluh“. Pokud nebude jaro chladné a deštivé, bude tato voda v létě chybět a Česko bude závislé jen na srážkách.

    „Půda i povrchové toky jsou momentálně dobře nasycené, některé jsou nad únorovým normálem. Ale je to jen důsledek toho, že nám odtéká voda, která měla odtékat až v březnu, dubnu až květnu,“ upozorňuje Miroslav Trnka z CzechGlobe. Kombinace toho, že za sebou Česko má čtyři suché roky, a nedostatku sněhu, který by na jaře mohl doplnit stavy podzemních vod, nedělá výhled na letošní léto moc optimistický.

    Článek je ke stažení ZDE.

  • 24. 2. 2020

    Rozhovor pro čtenáře Blesku

    Rozhovor o dopadech změny klimatu se zaměřením na zimní měsíce pro čtenáře Blesku poskytl prof. Zdeněk Žalud. Najdete ZDE.

  • 24. 2. 2020

    Tuzemskou úrodu budou častěji poškozovat jarní mrazy

    Tuzemskou úrodu zemědělských plodin budou v příštích letech kvůli dřívějším příchodům jara stále častěji poškozovat jarní mrazíky. Už nyní způsobují značné ztráty zejména pěstitelům ovoce a zeleniny. Na semináři Šlechtění a charakterizace šlechtitelských materiálů v éře genomiky to dnes v Olomouci řekl bioklimatolog Zdeněk Žalud z týmu projektu InterSucho.

    Článek k přečtení na ČTK ZDE.

  • 21. 2. 2020

    Zdeněk Žalud vystoupí v Olomouci

    Dne 27. 2. v 18:30 vystoupí prof. Zdeněk Žalud v aule Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Přednáška bude na téma Změna klimatu a naše krajina.

    K chystané přednášce vyšel s panem profesorem rozhovor v místních novinách, k přečtení ZDE.

    Pozvánka ZDE a více informací ZDE.

  • 20. 2. 2020

    K požáru jako v Austrálii může dojít i v Česku, varuje odborník. Je na vině klimatická změna?

    Způsobila požáry v Austrálii klimatická změna? Ano i ne, odpovídá profesor Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR, který o klimatické změně vyučuje na brněnské Mendelově univerzitě. O co svá slova opírá? A mělo by se začít bát i Česko?
    Podcast Budoucnost R pro Český rozhlas k poslechnutí ZDE.

  • 18. 2. 2020

    Zimy bez sněhu budou pravidlem

    Dosud jsme žili rytmem čtyř ročních období, jejichž charakter klimatická změna poměrně výrazným způsobem přetváří. Nejvíce je to patrné právě na zimě, říká bioklimatolog profesor Miroslav Trnka. Celkové zásoby vody ve sněhu jsou letos v porovnání s loňskem přibližně desetkrát nižší. Vědec upozorňuje, že žijeme v nejdelší epizodě sucha, zimy budou v budoucnu kratší a léta naopak delší.

    Jak se v posledních letech charakterově změnily zimy v Česku? Jaký bude mít letošní zima dopad na zemědělství? Proč Česko stále častěji čelí extrémním jevům?
    Rozhovor je k přečtení ZDE.

  • 7. 2. 2020

    Pavel Zahradníček hostem Událostí komentářů ČT24

    Loňský rok byl v České republice druhý nejteplejší v historii měření. Nadprůměrné teplo pokračuje také letos. Teplo a nedostatek srážek znamená také málo sněhu – na horách je ho proti předchozí zimě podstatně méně. Suchem jsou zasaženy především Čechy, na Moravě je situace o něco lepší.

    Co tato situace znamená? Jedním z hostů pořadu Události komentáře, který komentoval současnou situaci s vyhlídkami do dalších měsíců, byl Dr. Pavel Zahradníček z CzechGlobe.

    Pořad je ke zhlédnutí ZDE.

  • 7. 2. 2020

    Pavel Zahradníček hostem Radiofóra ČRo

    Leden byl podle meteorologů nejteplejší od roku 1981 jak v Evropě, tak globálně. Tento týden sice napadl sníh ve vyšších polohách, ale podle zemědělců je to stále málo. Sníh leží prakticky jen na horách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat.

    Hostem Radiofóra k aktuálnímu tématu byl dr. Pavel Zahradníček.
    Pořad je k poslechnutí ZDE.

  • 6. 2. 2020

    Deště v Česku téměř zažehnaly sucho v půdě, sníh bude chybět

    Deště v posledních dnech sice téměř zažehnaly v Česku sucho v půdě v hloubce do jednoho metru. Zemědělce ale znepokojuje chybějící sníh. Leží prakticky jen na horách ve vyšších polohách, což znamená, že v březnu a v dubnu, kdy sníh odtává, už se nebude voda v půdě doplňovat. Zima sice ještě neskončila a stále může sníh napadnout, předpovědní modely už však velkou šanci sněhovým srážkám nedávají, řekl ČTK Miroslav Trnka z projektu InterSucho.
    Článek na ČTK k přečtení ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    aktualne.cz,
    denik.cz,
    blesk.cz.