Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 21. 7. 2020

    Aktuální situaci hodnotí Pavel Zahradníček pro ČTK

    Říci, že epizoda sucha, která Česko trápila od roku 2015, skončila, podle meteorologa a klimatologa Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zatím nelze. A to ani po více než dvou měsících, kdy spadlo silně nadprůměrné množství srážek. Současná situace naznačuje, že by sucho v hlubších vrstvách půdy nemělo Česko trápit alespoň v následujících týdnech. Nicméně tendence k suchu jsou za posledních 30 let častější a bývá intenzivnější, řekl v rozhovoru pro ČTK.
    Celý článek k přečtení ZDE.
    Zpráva byla převzata i dalšími médii:
    idnes.cz,

    seznamzpravy.cz.

  • 20. 7. 2020

    Bude ještě teplo? Tady jsou důvody, proč se divíme letošnímu létu

    „Letošní léto opravdu odpovídá normálu. Bohužel letní sezona se nám ze všech ročních období otepluje nejvíce. Léta 2015, 2018 a 2019 byla tři nejteplejší za celou dobu měření a všechna jsou v posledních 5 rocích,“ říká klimatolog a člen týmu Intersucho Pavel Zahradníček.
    Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

  • 20. 7. 2020

    Extrémní sucha se budou vracet

    Bioklimatolog Miroslav Trnka z Mendelovy univerzity v Brně, který koordinuje projekt Intersucho, v rozhovoru pro Právo bilancoval poslední léta extrémního počasí a popsal i neblahé vyhlídky do budoucna. I když je nyní podle něj situace po nedávných deštích optimální, zvykat si, že to tak zůstane dál, nemůžeme.
    Rozhovor k přečtení na novinky.cz ZDE.

  • 17. 7. 2020

    Rostliny ve stresu. Vědci zkoumají, jak ztížené podmínky ovlivňují zemědělské plodiny

    Pšenice vs. vystresovaná pšenice. Jaké jsou rozdíly ve výnosech, když jsou plodiny vystavené stresu - suchu, horku, CO2?
    Eva Pohanková, Ph.D., členka týmu Intersucha, odpovídá na tyto otázky.
    Reportáž a článek na ČT24 dostupný ZDE.

  • 15. 7. 2020

    Zdeněk Žalud hostem v televizním kanalu DVTV

    Vyhráno určitě nemáme, nějaké dva měsíce deště z pohledu klimatologie rozhodně neříkají, že by suchá epizoda končila. V průběhu celého léta to vypadá s vláhou dobře, ale to je krátkodobý pohled, říká bioklimatolog profesor Zdeněk Žalud z portálu Intersucho. Sucho přináší klimatická změna, všechny scénáře naznačují, že vlhkých roků bude stále méně, dodává.
    Celý rozhovor s Emmou Smetanou ke zhlédnutí ZDE.

  • 13. 7. 2020

    Česko zachráněno. Sucho odeznělo na většině území

     „Není ani tak umění mluvit a psát o tom, že se musíme připravovat na sucho, když to sucho je, protože už se nedá nic moc dělat. Právě proto, že teď sucho není, je ideální doba změnit hospodaření a připravit se na sucho, které se vrátí, i na změnu klimatu, jež bude pokračovat. Ten paradox je v tom, že jen v období, kdy máme vodu, můžeme pomoci půdě obnovit půdní strukturu, vytvořit mulč organické hmoty na jejím povrchu, můžeme změnit krajinu a připravit ji na sucho. Ale nikomu se do toho najednou nechce“, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe.
    Celý článek k přečtení ZDE.

  • 1. 7. 2020

    Na červen je zásoba vody v půdě impozantní, do sklizně je vystaráno

    Od května zažívá Česko bohaté srážkové úhrny. Od roku 2016 je to poprvé, co Česko nebojuje na začátku léta s nedostatkem vody v půdě. „Do sklizně máme vystaráno,“ konstatuje Miroslav Trnka, profesor Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd a pracovník portálu intersucho.cz. I tak podle něj stále zažíváme nejsušší období za posledních 500 let.
    Celý článek na idnes.cz vč. videa k dispozici ZDE.

  • 30. 6. 2020

    Půdní sucho v Česku téměř vymizelo, půda je mnohde zcela nasycená

    Půdní sucho do jednoho metru z Česka po intenzivních dvouměsíčních deštích prakticky vymizelo. Zůstává sice na malém území v okolí měst Slaný a Louny na hranicích Středočeského a Ústeckého kraje, v některých jiných oblastech je ale nasycenost půdy stoprocentní a v případě intenzivnějších dešťů hrozí povodně. Vyplývá to z údajů, které vědci zveřejnili na portálu InterSucho.
    Celý článek k přečtení na ČTK ZDE.
    Článek převzala i další média, případně rozšířila:
    seznamzpravy.cz.
    ekolist.cz
    idnes.cz.

  • 24. 6. 2020

    Vodní nádrže jsou po deštích naplněné, v boji s dlouhodobým suchem ale nestačí

    V některých oblastech je vody v povrchové půdě dokonce více, než je obvyklé. „Horší situace ale zůstává hlavně v podzemních vodách, kde pokračuje deficit,“ říká klimatolog a člen týmu Intersuho Pavel Zahradníček.
    Celý článek pro novinky.cz k přečtení ZDE.

  • 21. 6. 2020

    Prší nám na lepší časy?

    Dovolená nebude ani za mokra. Experti z týmu Intersucho i přes aktuální návaly srážek budou pokračovat v monitoringu vysychající krajiny. Celkový trend se nemění, byť mohou nastat třeba i vlhké roky, říká profesor Zdeněk Žalud.
    Doplnění nedělního tweetu k přečtení na seznamzpravy.cz ZDE.

    Tweet ke zhlédnutí ZDE.