Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
30. 5. 2021
Pavel Zahradníček na Nově
Pavel Zahradníček komentuje letošní jarní počasí, reportáže ke zhlédnutí na tn.nova.cz ZDE (video v dolní části stránky).
-
17. 5. 2021
Chladné jaro neznamená, že skončilo období horka a sucha. Sledovat musíme dlouhodobý trend.
Každé desetiletí je teplejší než to předchozí. Letošní chladné jaro proto neznamená, že by skončilo globální oteplování či sucho, které Česko trápilo v posledních letech. „Od roku 1961 roste průměrná jarní teplota téměř o 0,4 stupně Celsia každých deset let,“ upozorňuje Pavel Zahradníček, vědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Pětileté období sucha, kterým Evropa právě prošla, bylo podle nedávno zveřejněné mezinárodní studie největší za posledních 2000 let.
Celý rozhovor pro ihned.cz k přečtení ZDE.
-
15. 5. 2021
Zažíváme typické květnové jaro. Dešti jsme už odvykli, říká meteorolog
Podle meteorologa a klimatologa Pavla Zahradníčka je současné deštivé počasí naprosto normální a pro přírodu prospěšné, celý rozhovor pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.
-
13. 5. 2021
Zdeněk Žalud ve Speciálu ČRo
Profesor Zdeněk Žalud hovořil ve Speciálu Radiožurnálu o Změně klimatu.
Jak se měnilo klima? Sledujeme klimatickou změnu v ČR? Lze omezit skleníkové plyny a co je zpětná vazba? Má poslední rok v pandemii vliv na klima?
Odpovědi na otázky a další informace jsou k dispozici v záznamu na irozhlas.cz ZDE (stopáž od 12:11).
Článek k přečtení ZDE.
-
11. 5. 2021
Sucho je na 12 procentech území Česka, mají však přijít srážky
Některý z pěti stupňů sucha je momentálně na 12 procentech území České republiky, což je o 10 procent víc než před týdnem.
"V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května," uvedli vědci na portále Intersucho.
Článek vycházející z informací, které jsou uveřejněny na portálu intersucho.cz, vyšel na ČTK, ekolist.cz, agris.cz, eurozpravy.cz a enviweb.cz. -
26. 4. 2021
Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24
V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)
-
21. 4. 2021
Sucho je nyní nejhorší za 2000 let
Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
Celý článek k přečtení ZDE. -
19. 4. 2021
Letokruhy odhalují klima za Caesara
Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.
-
16. 4. 2021
Systém varování pro zemědělce, Agrorisk na CNN
Živý vstup s prof. Zdeňkem Žaludem ve zpravodajství CNN Prima News dne 15. 04. 2021 představuje portál Agrorisk.cz.
Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 11:03). -
13. 4. 2021
Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce
Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.