Aktuality

Aktuality

Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.

  • 14. 1. 2022

    Vědci z Brna předpovídají sucho pro celý svět. Jejich data sledují miliony lidí

    Ústav výzkumu globální změny Akademie věd poskytoval předpovědi intenzity sucha a půdní vláhy pro Česko. Platforma Windy.com jim nabídla spolupráci v květnu 2020, kdy ve střední Evropě kolísalo možná největší sucho za posledních 2100 let. Od poloviny prosince 2021 se na portálu objevují jejich předpovědi pro celý svět.
    Celý článek o vzniku spolupráce mezi Intersucho a Windy je k přečtení na aktualne.cz ZDE.

  • 3. 1. 2022

    Předpověď sucha v Itálii

    Italský kanál MeteoG, který jako jeden z prvních zahraničních poskytovatelů předpovědi počasí, začal pro svoji zemi využívat náš (již týden spuštěný) světový monitoring sucha, který je denně aktualizovaný na platformě windy.com.

    Více ZDE.
     

  • 16. 12. 2021

    Intersucho a windy.com předpoví sucho pro celý svět

    Vědci Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR (CzechGlobe), kteří provozují webové stránky Intersucho.cz, a programátoři platformy Windy.com právě dávají světu předvánoční dárek. Monitorují a předpovídají sucho pro téměř celou planetu. Spojili know how provozovatelů webu Intersucho.cz a schopnost vývojářů Windy.com zobrazit meteorologická data, která oslovuje miliony uživatelů denně. Vznikl nástroj, který umožňuje v reálném čase sledovat intenzitu sucha a předpovědět vývoj pro nejbližších 10 dní.

    Podrobněji k přečtení na webových stránkách czechglobe.cz ZDE.
    Zpráva byla zveřejněna v následujících médiích: ZDE.

  • 1. 12. 2021

    Největší hrozbou změn klimatu je pomalost. Nejsou tak rychlé jako pandemie, srovnává expert Trnka

    „Změna klimatu neprobíhá tak rychle jako pandemie, povodeň nebo požár, ale dává možnost přizpůsobit se i ve vnímání rizika. Je to podobné žábě, která z horké vody vyskočí, ale v pomalu ohřívající se pánvi ji to ani nenapadne. A nám hrozí, že se dostaneme do stejné situace“, říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

    K přečtení a poslechnutí na irozhlas.cz ZDE.

  • 22. 11. 2021

    Ocenění za komunikaci o změně klimatu pro Miroslava Trnku

    Profesor Miroslav Trnka, vedoucí vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) a profesor v Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity v Brně, převzal 18. listopadu 2021 v Akademii věd České republiky v Praze Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2021.

    Ocenění si klade za cíl přispívat k osvětě a kultivaci spolehlivé, věcné a na současném poznání založené diskusi o jedné nejvážnějších hrozeb současného světa. Chce také přispívat k přemosťování některých názorových rozdílů a podporovat kulturu kritické diskuse mezi různými obory. Cena je určena vědcům a expertům za jejich osvětovou činnost a společně ji organizují a zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.
    Podrobněji na webových stránkách osn.cz ZDE.
    Záznam z předání na youtube.cz ke zhlédnutí ZDE.

    Rozhovor prof. Miroslava Trnky pro ČT24 ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 19:22), dále byl poskytnut rozhovor pro Odpolední Plus k poslechu ZDE (časově od 17:34:45).
    Informace byla publikována i na dalších webových stránkách:
    enviweb.cz,
    mendelu.cz,
    denikn.cz,
    ekolist.cz.

  • 21. 11. 2021

    Lanýže místo pšenice? Klimatická změna zasáhne české zemědělství

    Budeme na jižní Moravě pěstovat pomeranče a olivy, nebo tam bude spíš poušť? Podle Pavla Zahradníčka, který se zabývá modelováním vývoje klimatu, se teploty nad jihomoravským územím skutečně mohou přiblížit třeba okolí Barcelony. Pomerančům ale nebude svědčit místní půda a jarní mrazíky. Naopak lanýže by se v místních poměrech uchytit mohly, uvádí klimatolog ojedinělý příklad přínosů oteplování.

    Můžou špatně vysázené stromy ve městě uškodit obyvatelům? Proč už nemůžeme ovlivnit, jak poroste teplota do roku 2050? Proč nás nicnedělání může nakonec přijít ještě dráž než modernizace energetiky? A hrozí v Česku další tornádo?

    Podcast pro energiebezemesi.cz s Pavlem Zahradníčkem si můžete přečíst a pustit ZDE.

  • 18. 11. 2021

    Počet tropických dnů v Česku roste

    „Nárůst teploty je důsledkem zvyšování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře,“ říká Miroslav Trnka z CzechGlobe. Předpokládá, že tento trend podle něj bude pokračovat minimálně několik příštích desetiletí, pokud nedojde k nějaké dramatické změně v klimatickém systému a emise dále porostou.
    Více k přečtení na facebookových stránkách Czechglobe ZDE anebo na novinky.cz ZDE.

  • 5. 10. 2021

    Pavel Zahradníček hostem Studia ČT 24

    Nobelovu cenu za fyziku si odnesla trojice vědců (Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi) za modelování klimatu naší planety a za popis, jak se systémy zemského klimatu vzájemně ovlivňují. Pro Studio ČT24 k tématu hovořil Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
    Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

  • 3. 10. 2021

    Pavel Zahradníček ve Víkendovém Radiožurnálu

    Kde chybí vláha a kde je nejvíce vody aktuálně? Hrozí někde půdní sucho?
    Pro Český rozhlas odpovídal klimatolog Pavel Zahradníček.
    Rozhovor k poslechnutí ZDE (stopáž od 11:21).

  • 24. 9. 2021

    Cenu rektorky získal Miroslav Trnka

    Sedm akademiků a studentů Mendelovy univerzity v Brně obdrželo Ceny rektorky MENDELU za mimořádné výsledky své práce. Prestižní ocenění za dlouhodobé a mimořádné výsledky získal  bioklimatolog Miroslav Trnka, leader týmu Intersucho. Ceny rektorky se udělovaly teprve potřetí.
    Více informací k přečtení ZDE