Aktuality
Na tomto místě uveřejňujeme aktuální výstupy v médiích, rozhovory a články, ve kterých je diskutována problematika sucha obecně a nebo je prezentován samotný Integrovaný Systém Sledování Sucha (ISSS). Je možno zde také získat aktuální informace o setkáních a přednáškách, na kterých se podílíme a na kterých je ISSS prezentován.
-
18. 5. 2022
Pavel Zahradníček pro CRo
Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25). -
12. 5. 2022
Jak udržet vodu v krajině?
Série letních dní bez deště nekončí. V Česku jsou nadprůměrné teploty, průtoky v řekách byly již osmý měsíc v řadě podprůměrné, hrozí nebezpečí lesních požárů… Jak udržet vodu v krajině? To bylo tématem rozhovoru prof. Miroslava Trnky z CzechGlobe pro Události komentáře ČT 24.
Rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE.
-
4. 5. 2022
Miroslav Trnka pro aktualne.cz
„V letech 2018-2019 už sucho trvalo dlouhou dobu a bylo vidět, že zemědělské a hydrologické sucho probíhají paralelně. No a konečně roky 2020 a 2021 nebyly dostatečně bohaté na to, aby krajinu připravily na další epizodu zemědělského sucha. Takže už teď okamžitě vidíme poklesy v povrchových tocích,“ popisuje neradostný český vývoj bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe.
Celý článek pro aktualne.cz k přečtení ZDE. -
27. 4. 2022
Extrémní vlny veder, požáry a povodně. Zpráva o stavu klimatu nerýsuje Evropě růžovou budoucnos
Dlouhodobě narůstá nejen teplota, ale i četnost a intenzita těchto jevů, vysvětluje Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny – Czechglobe, proč podle vědců za extrémními projevy počasí stojí klimatická změna.
"Politická garnitura v tomto ohledu naprosto selhala, zaspali jsme minimálně patnáct let, následky by nás jinak tak nebolely."
Celý článek a rozhovor k poslechnutí pro radiozurnal.rozhlas.cz ZDE.
-
11. 4. 2022
Zdražení jídla v minulosti vedlo k revolucím, varuje v reakci na vysoké ceny pšenice Miroslav Trnka
Podcast Vinohradska12 na irozhlas.cz s Miroslavem Trnkou z Ústavu výzkumu globální změny na Akademii věd o vysokých cenách pšenice. Co za ně může? Válka, ale i sucho.
Celý podcast pro irozhlas.cz k poslechnutí a přečtení ZDE. -
8. 4. 2022
Miroslav Trnka hovoří o produkci pšenice pro iRozhlas
„Sucho nebo válka samy o sobě obvykle nezpůsobí tak dramatický propad celosvětové produkce pšenice, aby se to muselo promítnout do zvyšování cen. To způsobuje až následná reakce trhu,“ říká pro server iROZHLAS.cz Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny na Akademii věd České republiky.
„Vstupujeme do éry, kdy je sucho významným cenotvorným prvkem. Současně vidíme, že změny klimatu zvyšují riziko vzniku sucha v oblastech, kde se pšenice pěstuje,“ pokračuje Trnka.
Celý článek k přečtení pro irozhlas.cz ZDE.
-
6. 4. 2022
Hydro-nelogický cyklus. Sucho řešíme, až když je pozdě. Je potřeba zpomalit odtok vody
„Zimy jsou beze sněhu. Na srážky jsou podobně vydatné, jako bývaly, ale je to voda v podobě deště, který se rychleji odpaří nebo odteče. V důsledku toho nám v březnu voda chybí,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe v pořadu Podhoubí Radia Wave.
Rozhovor s Miroslavem Trnkou na wafe.rozhlas.cz ZDE. -
1. 4. 2022
Seminář Intersucha dne 31. 03. 2022
Dne 31. 3. se v KD Větrný Jeníkov konalo setkání týmů portálů Intersucho a Agrorisk a jejich spolupracovníků, tentokrát pod názvem Agrometeorologické výzvy současnosti a budoucnosti. Na této akci byly prezentovány novinky na portálu Intersucho, hovořilo se o aktuálním stavu sucha v České republice a také o tom, co je nového na portálu Agrorisk a jak ho využít v ochraně rostlin a v optimalizaci agrotechniky. Setkání se zúčastnilo 130 hostů z řad reportérů a uživatelů portálu Intersucho a také zástupců zemědělských organizací.O proběhlém semináři informovala i média, např. ČTK ZDE.
Program přednášek zveřejněný ZDE.
Prezentované přednášky jsou k dispozici:
Co nového na portálu Intersucho a nová spolupráce s Windy.com (prof. Miroslav Trnka)
Sucho a požární riziko - předpověď požárů s využitím portálu Firerisk (doc. Petr Čermák)
Jak měřit srážky a jak rozumět předpovědi srážek (Mgr. Petr Štěpánek)
Představení sezónní předpovědi sucha - jaký bude rok 2022? (Mgr. Petr Štěpánek)
Co nového na portálu Agrorisk (prof. Zdeněk Žalud)
Biotické faktory - využití portálu Agrorisk v ochraně rostlin (Ing. Karel Klem)
Abiotické faktory - využití portálu Agrorisk v optimalizaci agrotechniky (Ing. Pavel Růžek)
Nové detailní mapy předpovědi počasí pro zemědělce (Ing. Martin Možný)
-
30. 3. 2022
Jednoduchá řešení sucha nejsou, zemědělci musí inovovat, říká Trnka
„V krajině probíhá několik různých procesů, které celkově přispívají k větší zranitelnosti suchem a také povodněmi, než jak tomu bylo v minulosti. Zemědělství, lesnictví a vodohospodářství jsou oblasti, které nejvíce ovlivňují schopnost krajiny a půdy zadržovat vodu,“ říká profesor Miroslav Trnka z CzechGlobe. Poslechněte si rozhovor v podcastu Kontext ZDE.
-
29. 3. 2022
Březnové počasí přineslo několik rarit. Duben bude jiný, odstartuje srážkami a prudkým ochlazením
S nadprůměrnými teplotami a slunečním svitem je konec. S koncem měsíce počasí potemní. Čeká se razantní pokles teplot, příchod oblačnosti a s ní spojených srážek, někde i sněhových. „Na mnoha místech v březnu zatím spadlo jen do pěti milimetrů srážek. V lepším případě mezi pěti až deseti mm a nad touto hranicí spadlo více srážek jen na severní Moravě,“ říká Pavel Zahradníček z CzechGlobe.
Článek pro lidovky.cz s Pavlem Zahradničkem, Zdeňkem Žaludem a Miroslavem Trnkou k přečtení ZDE.