Aktuální intenzita sucha: INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) oproti minulému týdnu v lokálně sledovaných oblastech poklesla a na celém území republiky tak aktuálně není sucho v povrchové vrstvě pozorováno.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) oproti minulému týdnu výrazně poklesla zejména na východ od Prahy, v Krkonoších, Jizerských horách i v části Orlických hor. I hlubší vrstvy půdy se po vydatných srážkách dosycují a aktuálně pozorujeme sucho lokálně v části Krkonoš a na východ od Prahy po Havlíčkův Brod.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje na max 2,5 % území (půdní profil 0–100 cm), což je od začátku letošní vegetační sezóny nejnižší procento.
Deficit: STAV PŮDNÍ VLÁHY se oproti minulému týdnu zvýšil téměř na celém území. Vydatné srážky v pásu od jižních Čech po Orlické hory způsobily, že zejména v této oblasti stouply zásoby vody v půdě a deficit půdní vláhy výrazně klesl na téměř celém území. Nejvyšší zásoby vody v půdě aktuálně pozorujeme na Vysočině, v okolí Českých Budějovic, Litoměřic, Hradce Králové, v okolí Brna a Ostravy. Obecně je ale celý východní polovina území téměř bez deficitu. V západní polovině území můžeme mírný deficit pozorovat v okolí Železného Brodu, Prahy a na jih od Plzně (0–100 cm).
V povrchové vrstvě (0–40 cm) je také oproti minulému týdnů sledován nárůst zásob vody téměř na celém území. Mírný deficit aktuálně sledujeme jen na jih od Plzně, v okolí Prahy a v okolí Zlína.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) je stav na západě a také východě republiky oproti minulému týdnu víceméně stejný a zhruba polovina území tak zůstává v deficitu zásob vody. V pásu od jižních Čech po Orlické hory je ale deficit výrazné nižší, díky srážkám v minulém týdnu.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je na území Středních Čech, Krušných hor a Krkonoš aktuálně hlášená podnormální vodnost, na zbylém území pozorujeme normální až nadnormální vodnost. Normální vodnost je hlášena spíš na východě republiky v povodí Moravy a Odry a také u jihozápadních hranic v povodí Berounky a na Šumavě. Nadnormální vodnost je hlášena hlavně v Polabí, v oblasti povodí Dyje a částečně v Jižních Čechách. Na Vysočině a také v okolí Jindřichova Hradce pozorujeme také výrazně nadnormální vodnost.
V celém profilu do 1 m se k 14. 07. vyskytuje deficit na max. 18 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.
Nasycení půdy: Zásobení půdního profilu vláhou a RELATIVNÍ NASYCENÍ PŮDY se oproti minulému týdnu díky vydatným srážkám nejvýrazněji změnilo v pásu od jižních Čech po Orlické hory.
Situace v povrchové vrstvě půdy (0–40 cm): Oproti minulému týdnu je povrchová vrstva v téměř na celém území víc nasycená. Vysoké nasycení půdy (nad 90 %) aktuálně pozorujeme na Šumavě, v pásu od jižních Čech po Orlické hory a ve Slezsku. Nižší relativní nasycení půdy v povrchové vrstvě (pod 50 %) pozorujeme na jihu Moravy, v okolí Prahy, na západ od ní a v okolí Plzně.
Situace v celém profilu (0–100 cm): V porovnání s předchozím týdnem se nijak výrazně nezměnila situace na Moravě a ve Slezsku- nízké nasycení zůstává pořád na jihu v oblasti Znojma Lanžhotu. Výrazný rozdíl je ale pozorován v Čechách v pásu od jižních Čech po Orlické hory, kde je aktuálně vysoké nasycení půdy (nad 70%). V okolí Prahy a na západ od ní zůstává nasycení nízké (pod 30 %)
Dopady na vegetaci: RELATIVNÍ KONDICE VEGETACE se oproti minulému týdnu zlepšila v Čechách, hlavně na jihu a v okolí Prahy. Na jihu Moravy pozorujeme mírné zhoršení, no přesto je kondice vegetace na většině území, pořád v normálním až nadprůměrném stavu. Aktuálně se v nejlepší kondici jeví vegetace na sever a západ od Brna, na Vysočině, v Jižních Čechách, podél severních hranic republiky a v Jeseníkách. V mírně horší kondici zůstává i navzdory aktuálnímu zlepšení vegetace v okolí Prahy a Ostravy.
Dopady na zemědělství: Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin se oproti minulému týdnu změnily minimálně. V některých okresech se mírně prohloubily, no v jiných se díky srážkám naopak situace zlepšila. Ta je pořád lepší na Moravě a ve Slezsku, kde většina okresů dopady sucha na výnos nereportuje, s výjimkou okresů na jihu Moravy, kde je relativní nasycení půdy v hlubší vrstvě nižší. Obecně lze ale říct, že ve hlášených okresech v rámci celé republiky jsou ve 14 okresech hlášeny ztráty na výnosech do 10 %, v 16 okresech jsou očekávány ztráty mezi 10–30 % a také ve 3 okresech ztráty 30-40 % a ve 3 okresech v západních Čechách jsou očekávané ztráty výnosů nad 40 %. Zbytek hlášených okresů (25) nesleduje projevy sucha.
Co se týče vodní bilance za poslední tři měsíce, v 11 % sledovaných okresů (zejména na Moravě a také v okolí Plzně) je hlášen i velmi vlhký stav. Dále ale převažuje normální spíše vlhčí stav půdy (45 % hlášení) až stav spíše sušší bez dopadů (35 %). V 7 % je hlášený velmi suchý stav a 2 % okresů hlásí extrémní sucho. Stav půdní vláhy do 20 cm se jeví ve většině sledovaných okresech mírně vlhký (36 %) až sušší (31 %). Dále je hlášen vlhký stav půdy (21 %) a velmi vlhký stav půdy (7 %). 5 % okresů (převážně na jihu Moravy a severozápadě Čech) hlásí i suchou půdu.
Podle hlášení od našich reportérů na některých místech minulo týdenní srážky výrazně pomohli a půda se nasytila tam, kde bylo potřeba. I dál ale ovlivňovaly zemědělské práce v jednotlivých okresech. Na některých místech bylo zaznamenáno jejich přerušení, no v okresech, kde sklizně srážkami nejsou komplikované, práce dál probíhají. Je patrné, že mrazy úrodu poškodili (zejména řepku) a výnosy jsou tak v některých katastrech hlavně na západě republiky nižší než průměr. Východní polovina republiky je na tom líp a výnosy se jeví zatím průměrné, místy nadprůměrné. Kvůli extrémním dešťům a silným nárazům větru také porosty poléhají, což komplikuje sklizeň. Sklizeň navíc někde zpomaluje fakt, že se kombajny v podmáčené půdě místy boří a v některých oblastech ji taky zkomplikovali kroupy, které poškodili úrodu. Podle hlášení od našich reportérů v některých oblastech pořád srážky naopak chybí a objevují se projevy sucha a úroda je poškozená. Rozdíly jsou viditelné i v rámci katastrů. V některých oblastech také pozorujeme negativní vliv škůdců na úrodu – zejména hraboše a také rozvoj plísňových onemocnění v důsledku počasí.
Dopady na lesy: Hlášena je situace v 7 okresech, kde jsou sledovány především jehličnaté druhy. V okresech nejsou hlášeny dopady sucha na lesní vegetaci.
Průběh počasí v uplynulém týdnu: V uplynulém týdnu (7.7 – 13.7.2024) k nám proudil teplý vzduch, ale od středy se začaly objevovat silnější a častější bouřky. Nejvíce napršelo v pásu od jižních Čech po Orlické hory. Byly zde úhrny od 50 do 150 mm/týden. Velké množství srážek bylo i v Jizerkách a to nad 100 mm/týden. Na zbytku republiky spadlo nejčastěji mezi 15-30 mm/týden. Teploty nám postupně rostly a ve středu bylo na většině území nad 30°C. Poté se mírně ochladilo na maxima mezi 25-30°C. Věrnější počasí bylo ve středu a v pátek
Předpověď a prognóza sucha: V tomto týdnu (od 15.7.2024) budeme většinou pod vlivem tlakových výší. V úterý a pak o víkendu se mohou objevit občasné přeháňky. Tam, kde se srážky vyskytnou, tak může spadnout do 20 mm v 10 dnech. Ale mohou být i místa v republice, kde naprší jen pár milimetrů. Celkově tedy spíše moc srážek neočekáváme. Do toho se bohužel budou opět objevovat vyšší teploty vzduchu, a to až nad hranicí 30°C. V neděli by se pak mělo ochladit k 25°C. Vzhledem k bohatým srážkám v uplynulé období, tak ani očekávaný vyšší výpar nebude znamenat nějaké odchýlení od normálního stavu. Proto ani v dalších 10 dnech nečekáme zásadní problémy s půdním suchem. Sice půdní vláhy bude hlavně v nižších polohách relativně málo, ale bude to odpovídat hodnotám pro současné období. Horší situace by mohla pouze přetrvávat východně od Prahy, pokud tam nezavítají srážky.
Střednědobý výhled do 31. července předpokládá, že teploty vzduchu budou do konce tohoto týdne nadprůměrné až o 5°C. Příští týden se ochladí a budou typické letní teploty vzduchu.
Navazující dlouhodobý výhled až do 26. srpna předpokládá teploty vzduchu budou v srpnu spíše průměrné či lehce nadprůměrné.
Tento týden nás čekají vysoké teploty vzduchu a tím zvýšený výpar vody z půdy. Vzhledem k předcházejícímu dešťovému období se ale půdní vlhkost nedostane pod hranici obvyklých hodnot pro dané období.
Poznámka:
Předpověď na příštích 9 dnů se opírá o pět předpovědních modelů a to:
1. IFS Evropského centra pro střednědobou předpověď;
2. model GFS Amerického centra pro výzkum atmosféry;
3. model GEM Kanadského meteorologického centra;
4. model UK Global britské meteorologické služby a
5. ARPEGE model francouzské meteorologické služby.
Všech pět modelů je používáno pro předpověď počasí meteorologickými službami řady států včetně ČR.
Dlouhodobá prognóza na 1 a 2 měsíce pak vychází ze statistické pravděpodobnosti vývoje vláhových poměrů v půdě na území ČR během nejbližších 24 týdnů, přičemž vycházíme z analýzy současného stavu a pozorovaného průběhu počasí mezi léty 1961–2015.