Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice


v neděli 10. 11. 2024 v 7 hodin ráno
(informace odrážejí změny v období od neděle 03. 11. 2024 do neděle 10. 11. 2024 ráno)


Shrnutí:

V uplynulém týdnu (3.11 – 9.11.2024) jsme byli pod vlivem tlakové výše, takže nás často ovlivňovali inverze a nízká oblačnost. Území celé republiky bylo tak mnohokrát rozděleno na zatažené Čechy a slunečnou Moravu. Kromě nějakého výjimečného mrholení se srážky v republice nevyskytovaly. Teploty byly hodně závislé na výskytu nízké oblačnosti a inverze. Nejčastěji se pohybovaly od 5-11°C a na horách bylo dokonce i kolem 15°C.
V tomto týdnu čekáme pokračování inverzního charakteru počasí s výskytem mlh a nízké oblačnosti. Srážek by mělo být velmi málo, i když ve středu může na západě lehce sněžit. Půdní vlhkost bude nižší, než je obvyklé ve středních a vyšších polohách. Teploty budou nízké, ale odpovídají dlouhodobým hodnotám.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?
Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vody představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.


Intenzita sucha
Intenzita sucha v povrchové vrstvě (0–40 cm): Půdní vlhkost na celém území České republiky i nadále klesá a situace se proměňuje zejména v povrchové vrstvě. Oproti minulému týdnu se sucho ve sledovaných oblastech prohloubilo a aktuálně pozorujeme zejména podél severních hranic republiky různé stupně sucha. Výrazné, výjimečné a lokálně i extrémní sucho pozorujeme v páse od Lužických hor po Hrubý Jeseník, mírné, lokálně i výrazné sucho pozorujeme v okolí Chebu a Vsetína a počínající sucho se táhne v pásu od jižních Čech přes Vysočinu až k Nízkému Jeseníku.
Intenzita sucha v hlubší vrstvě (40–100 cm): V hlubší vrstvě zůstává půda i nadále dostatečně nasycená, a sucho, s výjimkou lokální oblasti v Krkonoších, kde pozorujeme jeho mírné projevy, není ve zbytku republiky téměř pozorováno.
Aktuálně se sucho vyskytuje na max 5 % území České republiky (půdní profil 0–100 cm). Predikce stavu půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti 
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu mírně klesly na celém území vlhkosti půdy v povrchové vrstvě. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se zatím nevyskytuje ve vrstvě 0-10, 10-50 a 50-100 cm na žádné stanici. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 5 % stanic ve vrstvě 0-10 cm a 10-50 cm, v 50-100 cm na 71 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na horách, nižší v nížinách v severozápadních Čechách a na Moravě, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (3.11 – 9.11.2024) jsme byli pod vlivem tlakové výše, takže nás často ovlivňovali inverze a nízká oblačnost. Tedy republika byla mnohokrát rozdělena na zatažené Čechy a slunečnou Moravu. Kromě nějakého výjimečného mrholení se srážky v republice nevyskytovaly. Teploty hodně byly závislé na výskytu nízké oblačnosti a inverze. Nejčastěji se tedy pohybovaly od 5-11°C a na horách dokonce bylo i kolem 15°C. Při vyjasnění v noci teploty padaly pod hranici 0°C. Naopak, kde byla v noci oblačnost, tak byly minima na 0-4°C. Vítr byl velmi slabý, prakticky vládlo bezvětří.

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 1. 1. 2025

    Podmínky k pěstování se budou v Česku nadále zhoršovat, avšak jinde ve světě to bude ještě rychlejší

     Podmínky pro pěstování řady plodin se v některých částech Česka zhoršují a budou zhoršovat s postupujícími dopady klimatické změny, avšak jinde ve světě to bude ještě rychlejší. Proto může být v ČR nadále výhodné pěstovat například pšenici i při větším riziku sucha, protože někde už ji nevypěstují vůbec, nebo s horšími výsledky. Čeští zemědělci tak mohou na globálním trhu stále uspět, řekl bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Zemědělcům podle něj nezbývá, než se co nejrychleji adaptovat na měnící se klimatické podmínky. Celý rozhovor pro ČTK je k dispozici ZDE.

  • 18. 12. 2024

    Rozhovor s Pavlem Zahradníčkem pro Regionální agrární komoru

    Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR odpovídal na otázky Zpravodaje Regionální agrární komory Pardubického kraje spojené se současným zemědělstvím. Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.