Odchylka sucha od obvyklého stavu v období 1961 - 2015


  • bez rizika sucha
  • S0 snížená úroveň půdní vláhy
  • S1 počínající sucho
  • S2 mírné sucho
  • S3 výrazné sucho
  • S4 výjimečné sucho
  • S5 extrémní sucho

Procento zasaženého území vybranými kategoriemi sucha

Graf vývoje sucha za poslední 2 měsíce s výhledem na dalších 9 dní podle modelu ECMWF v profilu 0–100 cm. V grafu jsou zobrazeny všechny stupně síly sucha a jejich prostorové zastoupení v rámci republiky. Lze tedy přehledně sledovat jak se sucho v poslední době vyvíjelo a i jaký bude jeho následující trend.

Aktuální stav sucha v České republice

v neděli 19. 05. 2024 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 12. 05. 2024 do neděle 19. 05. 2024 ráno)


Shrnutí:
V uplynulém týdnu (12.5 – 18.5.2024) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale to se změnilo s příchodem tlakové níže. Ta přinesla ke konci týdne více srážek. Nejvyšší úhrny byly zaznamenány na Vysočině a to okolo 30 mm/týden. Poté byly také vyšší úhrny na hranicích ČR-SK na východě Moravy a na horách. Jinak většinou pršelo do 10 mm/týden. Teploty vzduchu pomalu rostly do poloviny týdne, kdy se maxima objevovala i nad 25°C. Poté se ochladilo, v pátek kdy bylo zataženo, tak denní teplota byla jen na 16°C.
V dalších 10 dnech čekáme nadprůměrně teplé počasí, které bude doprovázet více přeháněk a bouřek. Půdní vlhkost se bude postupně zvyšovat hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm, ale zároveň mohou být značné prostorové rozdíly i na malém území.

JAK PRACOVAT S MAPAMI?

Portál InterSucho přináší několik typů informací o suchu a jeho dopadech, které je třeba vyhodnocovat ve vzájemných souvislostech. Úvodní mapy Intenzity sucha a Deficitu zásoby vo0dy představují anomálii zásoby vody v půdě od stavu obvyklého v daném místě mezi lety 1961–2010. Oproti tomu mapa Nasycení půdy představuje odhad fyzické suchosti/vlhkosti půdy v daném pixelu a lze ji ověřit v terénu. Pro interpretaci, jak je dané nasycení půdy v daném místě obvyklé, je nutné použít odchylku od obvyklého stavu (tedy první dvě mapy). Zbývající mapy pak zachycují dopady sucha na stav vegetace a jednotlivé plodiny. Dopady sucha jsou vždy důsledkem kombinace absolutního nedostatku půdní vláhy, ale také její anomálnosti.

Intenzita sucha
Upozornění: Denně jsou aktualizované mapy v části Předpověď, ostatní mapy zachycují obvykle situaci v neděli ráno a k tomuto času se váže i text.
INTENZITA SUCHA V POVRCHOVÉ VRSTVĚ (0–40 cm) se mírně zlepšila v pásu u severních hranic od Šluknovského výběžku, přes Krkonoše až po Jablunkovský výběžek. Lepší situace je sledována nyní také v jižních Čechách a na jižní Moravě.
INTENZITA SUCHA V HLUBŠÍ VRSTVĚ (40–100 cm) se vyskytuje především v pohraničních pohořích České republiky a v pásu od Šumavy po Orlické hory. V minulém týdnu se situace mírně prohloubila v těch místech, kde sucho bylo již sledováno.
Aktuálně se sucho na území České republiky vyskytuje cca na 42 % území (půdní profil 0–100 cm). Predikce pravděpodobnosti dosycení půdního profilu na příští dva měsíce je k dispozici na mapě dlouhodobé předpovědi na dva měsíce.

Srovnání s měřeními půdní vlhkosti
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu na většině území vzrostly vlhkosti půdy ve vrstvě 0-20 cm. Velmi nízká vlhkost pod 30 % VVK se vyskytuje ve vrstvě 0-10 na 7 % stanic, v 10-50 cm na 12 % stanic a v 50-100 cm na 13 % stanic. Naopak velmi vysoká půdní vlhkost nad 80 % VVK se vyskytuje na 29 % stanic ve vrstvě 0-10 cm, v 10-50 cm na 19 % stanic a v 50-100 cm na 30 % stanic. Vyšší vlhkosti půdy se vyskytují především na Šumavě a na Vysočině, nižší především v severních a středních Čechách, což koresponduje s našimi odhady relativního nasycení půdního profilu.

Průběh počasí v uplynulém týdnu
V uplynulém týdnu (12.5 – 18.5.2024) jsme byli nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale to se změnilo s příchodem tlakové níže. Ta přinesla ke konci týdne více srážek. Nejvyšší úhrny byly zaznamenány na Vysočině a to okolo 30 mm/týden. Poté byly také vyšší úhrny na hranicích ČR-SK na východě Moravy a na horách. Jinak většinou pršelo do 10 mm/týden. Teploty vzduchu pomalu rostly do poloviny týdne, kdy se maxima objevovala i nad 25°C. Poté se ochladilo, v pátek kdy bylo zataženo, tak denní teplota byla jen na 16°C. Noční teploty se pohybovaly od 8-12°C s tím, že v pondělí dokonce klesaly pod 5°C. V úterý až pátek byl dost větrný den. Hlavně v Čechách byly vysoké nárazy rychlosti větru.

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 5. 9. 2024

    Požár jako z Českého Švýcarska se může opakovat

    Hasičský záchranný sbor varuje, že požár, jako se odehrál v létě před dvěma lety v Národním parku České Švýcarsko, se může opakovat. Upozorňují, že je zapotřebí učinit některé zásadní změny, aby se extrémně rozsáhlé lesní neopakovaly. Varování hasičů přichází v době, kdy je v Česku – zejména na jižní Moravě – velmi vysoké riziko požárů. „Do pátku bude situace kritická. Až 90 procent území republiky bude mít aspoň středně vysoké požární riziko a 40 procent vysoké, tedy dvě nejhorší kategorie,“ upozorňuje web FireRisk. Bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ve vyjádření pro tisk uvedl, že současná situace je neobvyklá tím, jak dlouhé je nepřetržité období s vysokým požárním rizikem. Celý článek portálu Finanční a ekonomické informace je k dispozici ZDE

  • 3. 9. 2024

    Riziko šíření požáru je v ČR velké a trvá nezvykle dlouho

    Riziko šíření požáru je v současnosti v Česku velké a na jižní Moravě velmi vysoké. Vyplývá to z předpovědi, která je několikrát denně aktualizovaná na webu FireRisk. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR  má na to, že nyní hrozí v české krajině vysoké riziko šíření požárů vliv více faktorů. „Díky deštivému jaru a průměrnému létu máme relativně bujnou sezonní vegetaci v podrostu, například v podobě trav. Ty nyní dozrály a uschly, nebo začínají usychat. Také jemné palivo, tedy drobné větve a mrtvá biomasa v bylinném patru, je suché.“ Klimatolog Pavel Zahradníček, rovněž z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR dále dodává, že významně se riziko zvýšilo v posledním týdnu, kdy v Česku pršelo jen málo a lokálně a teploty přesahovaly na většině území často 30°C a podobné horké a suché počasí má trvat ještě několik dnů. Navíc k nám proudí horký vzduch od jihu. Shrnul po řadu dnů neměnnou situaci. Celý článek AV ČR je k dispozici ZDE.